درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 613541
رتبه:1
376
1852
842
11330
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

تفاوت مکانیکز ( Mechanics ) و مکانیک ( Mechanic ) در چیست ؟

تاریخ 8 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 121
این اولین مطلب در جزیره مکانیک وب سایت Tosinso.com است و امیدوارم باعث جلب نظر متخصصین این حوزه و شروع فعالیتی بسیار جذاب در حوزه مکانیک باشد. ( چقدر خفن شروع کردم ) باور کنید تا همین چند وقت پیش فکر می کردم که وقتی صحبت از مکانیک می شود منظور همان احد سیبیل تعمیرکار معروف ماشین های آمریکایی در کرج است که ما بهش میگیم احد میکانیک !! اما بعد از مدتی متوجه شدم که واژه مکانیک و مکانیکز دو چیز متفاوت هستند و این دو واژه از لحاظ معنایی زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند. امروز می خواهم به عنوان کسی که هیچ تخصصی در حوزه مکانیک ندارد تفاوت این دو واژه را برای شما توضیح بدهم ، منظور تفاوت دو واژه Mechanic و Mechanics است که شاید از نظر لغوی فقط یک s با هم تفاوت داشته باشند اما از لحاظ معنا و مفهوم زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند پس تا انتها با ما باشید.

مکانیک چیست


مکانیک ( Mechanic ) چیست و مکانیک ( Mechanic ) کیست ؟


مکانیک یا در لفظ عمومی تر میکانیک در واقع یک شخص است ، این واژه نشانگر یک شغل است ، شغلی که در آن طبیعتا معامله ای انجام می شود ، شما در ازای دریافت خدمات از شخصی که شغل مکانیک دارد به او پول پرداخت می کنید ، این خدمات می تواند بسیار متنوع باشد اما اکثرا خدمات صنعتی هستند برای مثال یک مکانیک ابزار آلات و ماشین ها را تعمیر می کند یا قطعه را تعویض می کند. مکانیک در این حالت یعنی کسیکه می تواند دلیل عدم حرکت یا درست حرکت نکردن قطعات فیزیکی و طبیعتا انتقال نیروی نامناسب در یک دستگاه را شناسایی کند و مشکل آن را برطرف کند . مکانیک از این لحاظ به زمینه های تخصصی مختلفی دسته بندی می شود برای مثال مکانیک خودروهای سبک ، مکانیک کامیون و خودروهای سنگین ، مکانیک دوچرخه ، مکانیک موتور سیکلت ، مکانیک موتورهای بخار ، مکانیک عمومی ، مکانیک تعمیر و نگهداری موتورهای صنعتی ، مکانیک تجهیزات تهویه مطبوع ، مکانیک تجهیزات و موتورهای هواپیما ، مکانیک موتورهای دیزلی و نظامی و ... که در کدام در عین حال که تقریبا پایه و اساس کاری تقریبا مشابهی دارند تخصص های مختلفی محسوب می شود.

مکانیک چیست


البته در این نوع مکانیک هم همه چیز را نمی توانیم به موتور و تجهیزات موتوری منحصر کنیم برای مثال در بحث مکانیک خودرو ما مکانیک هایی داریم که حوزه تخصصی آنها تعمیر موتور تجهیزات است و مکانیک هایی نیز داریم که تعمیر قطعات الکترونیکی موجود در موتور خودرو را بر عهده دارند یا در اصطلاح مکانیک برق خودرو هستند ! اگر به این شکل بخواهیم طبقه بندی کنیم مکانیک های تخصصی تری نیز وجود دارند که برای مثال می توانیم به مکانیک ترمز و فرمان ، مکانیک موتورهای اتوماتیک خودرو ، مکانیک موتورهای دستی خودرو ، مکانیک جعبه دنده و ... اشاره کنیم. بنابراین بصورت کلی مکانیک در این قسمت به عنوان یک شخص و یک شغل مطرح می شود ، شغلی که طبیعتا دارای سازمانی است که بر آن نظارت می شود و استانداردهایش را تعریف می کند و مجوزهای فعالیتش را صاد می کند و طبیعتا دسته بندی های ریز و درشت و متنوعی هم دارد. پس فراموش نکنید که تعریف مکانیک از لحاظ شغل را متوجه شدید.

مهندسی مکانیک چیست


مکانیکز ( Mechanics ) چیست ؟


اما مکانیکی که ما از آن در قسمت دوم می خواهیم نام ببریم یک علم است که زیرشاخته علم فیزیک است و در واقع علمی است که به بررسی و مطالعه در مورد حرکات ماده و نیروهایی که باعث حرکت ماده می شوند مرتبط است . یک نقطه مشترک بین شغل مکانیک و علم مکانیک وجود دارد و آن هم نیرویی است که باعث حرکت می شود . در واقع یک مکانیک خودرو ای که از حرکت ایستاده است یا درست حرکت نمی کند را با دانشی که دارد تعمیر می کند و باعث می شود به کمک نیرو جسم که همان خودرو است حرکت کند و این تنها نقطه مشترک بین علم مکانیک و البته شغل مکانیک است. مکانیک یک رشته دانشگاهی است که اتفاقا بیشتر مباحثی که در آن تدریس می شود مرتبط با محاسبات و البته فیزیک و ریاضیات است ، در واقع در رشته مکانیک شما در خصوص حرکت اجسام مطالعه می کنید ، اینکه چه نیرویی و چگونه باعث حرکت اجسام می شود همگی دارای مباحث مطالعاتی هستند که در نهایت باعث رشد صنعت می شوند.

مهندسی مکانیک چیست


برای مثال این علم مکانیک است که باعث شده امروزه شما بتوانید پرواز کنید ، بتوانید قطار سوار شوید ، بتوانید دوچرخه سواری کنید ، بتوانید صنعت فولاد را ایجاد کنید ، بتوانید تجهیزات صنعتی و پیشرفته کارخانه ای تولید کنید و ... به همین دلیل است که در علم مکانیک ما واژه مهندسی را بکار می بریم یعنی کسیکه این علم را بدست می آورد توانایی طراحی و تولید و مهندسی تجهیزات حرکتی جدید را خواهد داشت ، مهندسین حوزه مکانیک هر روز مشغول مطالعه برای ایجاد طرح های جدید در زمینه فناوری های حرکتی جدید هستند.تعریف جالبتری نیز از علم مکانیک وجود دارد ، مکانیک علم پیاده سازی فیزیک است ، یعنی اگر فیزیک را یک بحث علمی و تئوری در نظر بگیریم و قوانین آن را خوب بدانیم ، می توانیم با استفاده از علم مکانیک آن قوانین را پیاده سازی و یک مکانیزم حرکتی جدید طراحی کنیم. علم و البته رشته مکانیک بهشت ریاضیات است زیرا مکانیک و ریاضیات ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. یک مهندس مکانیک خلاق بایستی دارای دانش و علم ریاضیات و البته فیزیکی قوی باشد زیرا باید بر روی تمام مسائلی که در حرکت کردن یک جسم از جمله عوامل داخلی و خارجی تاثیر گذار بر روی جسم مطالعه و دانش لازم را داشته باشد و بتواند بر روی آنها محاسبات انجام بدهد. در عین حال یک مهندس مکانیک بایستی دارای خلاقیت ، هوش ، استعداد و البته قدرت تجسم قوی باشد. دانش مکانیک یعنی داشتن علم به زمان ، مکان ، نیرو ، انرژی و ماده ، یک مهندس مکانیک بایستی در این زمینه ها تخصص پیدا کند.

مهندسی مکانیک چیست


یک مهندس مکانیک بایستی در خصوص جاذبه زمین در مکان های مختلف علم دقیق داشته باشد ، برای مثال اگر بخواهد یک شاتل فضایی طراحی کند باید بداند که در فلان فاصله از زمین و در فلان زمان و فلان محیط جغرافیایی جاذبه زمین چه میزان است یا شرایط محیطی چه میزان در حرکت دستگاهی که ساخته اند تاثیرگذار خواهد بود و چه ماده ای در چه جایی باید مورد استفاده بگیرد !! برای مثال استفاده از سوخت جامد در موشک ها یکی از مواردی است که در علم مکانیک و مطالعه بر روی انرژی و ماده طراحی شده است. جالبتر شد نه ؟ بله توجه کنید که در مورد سوخت و ماده و انرژی صحبت کردیم بنابراین یک مهندس مکانیک ممکن است نیاز به داشتن دانش در خصوص علم شیمی و مواد نیز داشته باشد و ... به دلیل همین تنوع هاست که برخی تعریف علم مکانیک با مهندسی مکانیک را متفاوت می دانند ، برخی معتقد هستند که علم مکانیک به تحلیل حرکات و عوامل ایجاد کننده حرکت مثل نیروها و گشتاورها و شکل حرکت موارد می پردازد اما در مهندسی مکانیک علاوه بر علم مکانیک باید بسیاری دیگر از علوم را نیز یاد گرفت و از هنر نیز استفاده کرد ، رشته مهندسی مکانیک رشته تحلیل و طراحی سیستم های سیستم های داینامیک و استاتیک است. در مورد زیرشاخه های علم و مهندسی مکانیک در مقاله ای جدا در Tosinso.com صحبت خواهیم کرد. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره مهندسی مکانیک وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید